Optické klamy

27. října 2006 v 10:32 | Barčík
Penroseho obrazce - Jsou to další velice zajímavé klamy. Obrazce vzniknou pokud si pohrajeme s perspektivou a stínováním. Obrázky vytvářejí dojem prostoru.

"Neuvěřitelný" - Zdají se Vám být tyto čáry rovnoběžné? Ne? Opak je pravdou! Co způsobuje, že se nám zdá, že jsou čáry zakřivené? Je to kontrast dvou barev a vzájemné posunutí jejich čtverců.

Pokud nám nevěříte, přiložte si pravítko k jednotlivým čárám. Zjistíte sami jaká je skutečnost.
Láska a smrt - ( pierotova láska ) - Dnes si dokážou výtvarníci a optickými klamy náramně pohrát. Dokazuje to tento klam, který patří mezi obrázky, kde se spojují kontrasty. Posuďte sami.

Bolehlav - Tento název je poměrně výstižný, však zkuste sami. U tohoto obrázku se nám může zdát, že kruh vystupuje do popředí, nebo naopak, tvoří pozadí. Někdy se nám také zdá, že černá barva, která vyplňuje kruh je znatelně sytější. Záleží rovněž na tom, jak obrázek pozorujeme, jestli se soustředíme, nebo jestli se při pozorování pohybujeme.
¨
Fraseova "spirala" - Optický klam při kterém se kruhy jeví jako spirála. Pokusíte-li se sledovat prstem "spirálu" z různých bodů, vždy zjistíte, že jsou to kružnice. Klam je tak silný, že i po přezkoušení budete vidět spirálu a nikoli kruhy. Potíže můžete mít i při vlastním sledování kružnice pro silný vliv spirálového efektu, který je způsoben mřížovou strukturou pozadí a šrafováním vlastních kruhů.
Hermanova mříž - Nazývá se taky kontrastním klamem. Průsečíky bílých mříží mezi černými čtvercovými plochami se jeví jako tmavší. Jestliže předlohu změníme tak, že mříž bude černá a čtverce bílé, pak průsečíky černé mříže se budou jevit jako světlejší.
Dívejte se na obrázek zhruba ze vzdálenosti 50cm. Dlaní si zakryjte pravé oko a levým okem sledujte bílou siluetu létajícího talíře vpravo (nepopleťte to, jinak to nebude fungovat!). Pomalu přibližujte hlavu k monitoru. V jednu chvíly silueta vlevo zmizí. Je to proto, že světelné paprsky z tohoto boudu dopadnou na slepou skvrnu ve vašem oku. Je to jediné místo lidského oka, kde nejsou buňky absorbující světlo. Člověk si ale slepou skvrnu neuvědomuje, protoľe mu mozek prázdné místo zaplní vjemem z bezprostředního okolí.
Na tomto obrázku se zdá jako by se kolo mírně otáčelo nebo chvělo. Pokud začnete pohybovat hlavou pomalu ve směru k obrázku a zpátky začne se vám zdát, že se prostřední kruh začal otáčet.

Prostřední modrý čtverec se jeví díky pozadí pokřivený.

Optické klamy: Křivé čtverce

Upřeně se dívej/te do středu kruhu. Postupně budou mizet okraje okolo.

Optické klamy: Mizící okrajeOptické klamy: Dvoustranná terasa
Koukej se na tu černou tečku a začni se halvou přibližovat a oddalovat od monitoru.Uvidíš co se bude dít...
saxafonista a zena

Sú na obrázku naozaj iba kvety?
kvety a tvare

Je na obrázku skutočne špirála?
kruznice

Lode na obrázku sa v skutočnosti nepohybujú - sú stále na jednom mieste.
preteky

Na obrázku sa absolútne nič nepohybuje.
ziadny pohyb
Hýbou se ???????????
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama